Pierwsze seniorskie granie w MKS MDK Tarnów

„Czas mijał, sezon gonił sezon, niektórzy zawodnicy którzy rozpoczynali swoją przygodę z piłką ręczną na początku lat 60-tych z młodzików, stawali się juniorami, a potem seniorami. W 1966 roku zapadła więc bardzo istotna decyzja o zgłoszeniu do rozgrywek ligowych seniorskiego zespołu MKS MDK Tarnów”(późniejszy Pałac Młodzieży).

„Mieli w nim występować właśnie szczypiorniści, którzy byli już seniorami, wzmocnieni młodszymi kolegami mieszczącymi się jeszcze w kategorii juniora. Oczywiście tarnowski „nuworysz” musiał rozpocząć swoją ligową przygodę od najniższej klasy rozgrywkowej, którą wówczas była tzw. Klasa A. Pobyt w niej trwał jednak zaledwie jeden sezon, gdyż tarnowianie wygrywając rozgrywki awansowali do ligi okręgowej. Tutaj ich rywalami były drużyny krakowskie: Wanda, Olsza, Wawel, Kabel i rezerwy AZS, BKS Sokół Bochnia, Okocimski Brzesko oraz lokalny sąsiad czyli Tarnovia. 

Ekipa prowadzona przez trenera Stanisława Majorka po pierwszej rundzie rozgrywek zajmowała w tabeli drugie miejsce ze stratą do liderującej Wandy jednego punktu, ale w rundzie rewanżowej okazała się najlepsza i wygrała rozgrywki w lidze okręgowej. Zgodnie z regulaminem przystąpiła do barażowego dwumeczu o miejsce w utworzonej rok wcześniej tzw. lidze terytorialnej będącej w istocie II ligą. W grupie VI tejże ligi rywalizowały drużyny z okręgów krakowskiego, rzeszowskiego oraz lubelskiego. W finale rozgrywek przeciwnikiem tarnowian był krakowski Hutnik. Pierwszy mecz na boisku w Krakowie (rywalizowano cały czas na tzw. otwartych boiskach, hale z parkietem do piłki ręcznej należały do rzadkości) był szalenie dramatyczny i zakończył się jednobramkową porażką MKS MDK Tarnów. Rewanż odbył się 13 czerwca, 1968r roku, jak zaznaczył kronikarz tarnowskiego szczypiorniaka Donat Szklarz w swojej kronice, o godz. 10:30. Podopieczni Stanisława Majorka rozbili rywala wygrywając aż 22:10 (12:4). Co ciekawe, ze względu na reformę ligowych rozgrywek awansowali do II ligi szczebla centralnego. II liga miała się składać z dwóch grup liczących po 12 drużyn. Był to pierwszy w kraju przypadek, aby drużyna szkolna, występująca pod szyldem MKS awansowała w hierarchii krajowego szczypiorniaka tak wysoko.

Aleksander Długosz, jeden z autorów sukcesu powiedział: Nie za pieniądze, ale po amatorskiej, sportowej walce, walczyć będziemy o 1 ligę. 

Autorami sukcesu byli: Stanisław Majorek, Ryszard Skutnik, Stanisław Kocik, Witold Bejnar, Franciszek Gąsior, Roman Nosek, Zbigniew Barnaś, Włodzimierz Wisor, Aleksander Długosz, Henryk Długosz, Adam Markuszewski, Mieczysław Kolbusz, Andrzej Sulima, Adam Szklarz, Włodzimierz Tyka, Tadeusz Kuncer, Andrzej Pudło, Leszek Noszczyński oraz Stanisław Brzozowski.”

Źródło: „Kibicował nam cały Tarnów” Część 1. /  Autorzy: Robert Noga, Donat Szklarz.